betaniacluj.ro

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Acasa Rugaciune Articole rugaciune Saptamana de rugaciune

Saptamana de rugaciune

STATORNICI IN CREDINTA - SAPTAMANA MONDIALA DE RUGACIUNE (10-16.01.2011)

1.Credinta biblica neschimbatoare

Text: Iuda 1-4
“Credinta care a fost data sfintilor odata pentru totdeauna” nu se schimba de la o generatie la alta, de la o biserica la alta sau de la un predicator la altul. Credinta adevarata nu se poate schimba pentru ca:

a)Dumnezeu nu se schimba:
Maleahi 3:6 “Caci Eu sunt Domnul, Eu nu ma schimb...”
Iacov 1:16-17 In Tatal luminilor, „... nu este nici schimbare, nici umbra de mutare”.

b)Isus Hristos nu se schimba:
Evrei 13:8 “Isus Hristos este acelasi ieri si azi si in veci!”.

c)Cuvantul lui Dumnezeu nu se schimba:
Matei 5:18 “Caci adevarat va spun, cata vreme nu va trece cerul si pamantul, nu va trece o iota sau o frantura de slova din Lege, inainte ca sa se fi intamplat toate lucrurile.”
Matei 24:35 “Cerul si pamantul vor trece, dar Cuvintele Mele nu vor trece.”

Multumire:
- Pentru credinta neschimbatoare care ne-a fost data.
- Pentru inaintasii credintei neschimbatoare din istoria bisericii locale.
- Pentru credinciosii din zilele noastre care pazesc si apara credinta biblica.

Mijlocire:
- Pentru cei incercati in credinta.
- Pentru cei slabi in credinta.
- Pentru cei care au cazut de la credinta.

Cerere:
- Multi oameni sa vina la credinta mantuitoare.
- Intarirea credintei celor slabi.
- Pastrarea nealterata a credintei in bisericile noastre.

2. Credinta sincera
Text: 2 Tim. 1:1-8
Credinta sincera nu are scopuri ascunse in relatia cu Dumnezeu si cu oamenii. O credinta prefacuta este ispita in care cad cei interesati doar pentru o imagine favorabila in fata lumii. Este cunoscut faptul ca unii oameni vin la biserica din interes. Cei care vin din interes si pretind ca au credinta pot insela oameni, dar nimeni nu-L poate insela pe Dumnezeu.

a)Galateni 6:7 “Nu va inselati: Dumnezeu nu se lasa sa fie batjocorit. Ce samana omul, aceea va si secera.”

b)Psalmul 1:6 “Caci Domnul cunoaste calea celor neprihaniti, dar calea pacatosilor duce la pieire.”

Multumire:
- Pentru oamenii sinceri in credinta.
- Pentru lucratorii sinceri in credinta.
- Pentru bisericile care au pazit credinta curata.

Mijlocire:
- Pentru protectia celor tineri in credinta.
- Pentru protectia bisericilor de invatatori si prooroci mincinosi.
- Pentru protectia celor care apara credinta de invataturi stricate.

Cerere: - Pentru cercetarea inimii fiecarui om din biserica.
- Pentru pocainta celor care au o credinta prefacuta.
- Domnul sa ridice noi generatii de lucratori sinceri in credinta.

3.Credinta mantuitoare
Text: Romani 10: 9-13
Sunt multi oameni care pretind ca au credinta, dar nu orice credinta este mantuitoare. Iacov avertizeaza : „...dar si dracii cred...si se infioara”(Iac.2:19) Credinta mantuitoare este darul lui Dumnezeu : „Caci prin har ati fost mantuiti, prin credinta. Si aceasta nu vine de la voi, ci este darul lui Dumnezeu”(Ef.2:8) Acesta credinta „a fost data sfintilor odata pentru totdeauna” (Iuda 3). Cateva adevaruri sunt edificatoare :

a) Este o singura Evanghelie adevarata: „Va fac cunoscut, fratilor, Evanghelia pe care v-am propovaduit-o, pe care ati primit-o, in care ati ramas si prin care sunteti mantuiti, daca o tineti asa dupa cum v-am propovaduit-o; altfel, degeaba ati crezut” (1 Cor. 15:1-2 )

b) Exista numai o cale adevarata, calea ingusta: „Intrati pe poarta cea stramta. Caci larga este poarta, lata este calea care duce la pierzare, si multi sunt cei ce intra pe ea. Dar stramta este poarta, ingusta este calea care duce la viata si putini sunt cei ce o afla.”( Matei 7:13-14 )

c) Exista oameni care propovaduiesc o evanghelie falsa: „Ma mir ca treceti asa de repede de la Cel ce v-a chemat prin harul lui Hristos la o alta Evanghelie. Nu doar ca este o alta Evanghelie, dar sunt unii oameni care va tulbura si voiesc sa rastoarne Evanghelia lui Hristos”.( Galateni 1:6-7 )

Multumire:
- Pentru Evanghelia adevarata a Domnului Isus Hristos.
- Pentru credinta mantuitoare pe care am primit-o.
- Pentru cei care au predicat Evanghelia curata.
- Pentru cei care merg pe calea ingusta, pe urmele Domnului.

Mijlocire:
- Pentru cei care predica si apara Evanghelia adevarata.
- Pentru indreptarea celor care au crezut si cred invataturi nebiblice.
- Pentru cei care au o credinta doar la nivelul intelectului.

Cerere:
- Sa deschida Dumnezeu usi si inimi pentru Evanghelie in Romania si in toata lumea.
- Pentru credinta mantuitoare in inimile celor care aud Evanghelia.
- Pentru statornicie pe calea ingusta a credintei.

4. Credinta vie
Text: Iacov 2:14-26
Credinta vie se manifesta prin fapte, iar credinta fara fapte este moarta. Unii propovaduiesc o mantuire care se obtine prin fapte, iar altii propovaduiesc o credinta moarta, fara fapte. Apostolul Pavel il invata pe Filimon ca adevarata credinta se arata prin fapte : „ Il rog ca aceasta partasie a ta la credinta sa se arate prin fapte, care sa dea la iveala tot binele ce se face intre noi in Hristos”(Filimon 6)

a)Mantuirea adevarata nu se obtine prin fapte, ci numai prin credinta: “Caci prin har ati fost mantuiti, prin credinta. Si aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu. Nu prin fapte, ca sa nu se laude nimeni.”( Efeseni 2:8-9)

b) Omul mantuit cu adevarat este plin de ravna pentru fapte bune cu scopul de glorifica Numele Domnului si de a fi marturie pentru cei nemantuiti din jurul lui : “Sa aveti o purtare buna in mijlocul Neamurilor, pentru ca in ceiace va vorbesc de rau ca pe niste facatori de rele, prin faptele voastre bune, pe care le vad, sa slaveasca pe Dumnezeu in ziua cercetarii”. (1 Petru 2:12)

Multumire:
- Pentru faptele bune pe care le-a pregatit Dumnezeu pentru noi, ca sa umblam in ele (Ef. 2:10).
- Pentru oamenii care au o credinta vie;
- Pentru oamenii care au venit la credinta prin marturia buna a credintei celor pocaiti.

Mijlocire:
- Pentru o credinta vizibila a celor pocaiti.
- Pentru cercetarea vecinilor si colegilor nostri.
- Pentru mantuirea celor care vorbesc de rau calea credintei.

Cerere:
- Pentru mai multa ravna in a face fapte bune.
- Pentru initiative noi si creativitate in fapte bune.
- Pentru credinta vie fata de cei batrani, bolnavi, saraci, orfani, si pentru toti cei care sunt in nevoi si incercari.

5. Credinta rugativa
Text: Matei 21:18-22
Domnul Isus promite ca tot ce vom cere cu credinta, prin rugaciune vom primi. Din textul acesta, unii trag concluzia ca omul poate cere orice, oricand si oricum, si Dumnezeu promite ca ii va da. Promisiunea Domnului este conditionata de credinta. Dar nu orice credinta, ci credinta biblica. Credinta biblica nu se bazeaza pe dorintele sau planurile oamenilor, ci pe Cuvantul lui Dumnezeu. Iacov spune : „...cereti rau, cu gand sa risipiti in placerile voastre”(4:3). Cuvantul lui Dumnezeu, Sfanta Scriptura, stabileste continutul credintei adevarate.

a)Voia lui Dumnezeu determina continutul rugaciunilor ascultate : „Indrazneala pe care o avem la El este ca, daca cerem ceva dupa voia Lui, ne asculta.”( 1Ioan 5:14)

b) Voia lui Dumnezeu este exprimata in poruncile Lui : “Si orice vom cere, vom capata de la El, fiindca pazim poruncile Lui, si facem ce este placut inaintea Lui.”( 1 Ioan 3:22)

c) Rugaciunea Domnului Isus este pusa sub autoritatea voii Tatalui : „...faca-se voia Ta” (Mat. 26:42)

Multumire:
- Pentru intrare libera la Tronul harului.
- Pentru poruncile si promisiunile din Cuvantul lui Dumnezeu.
- Pentru oamenii rugaciunii din bisericile noastre.

Mijlocire:
- Pentru mantuirea poporului roman.
- Pentru cei care propovaduiesc Cuvantul lui Dumnezeu.
- Pentru cei care se roaga gresit (Iac.4:3) sau nu se roaga deloc.
- Pentru cei care inca nu au primit raspuns la rugaciune – sa ramana tari in credinta;

Cerere:
-Ccunoasterea Cuvantului lui Dumnezeu si a voii Lui;
-Intarirea vietii de rugaciune individuala, in familie si in Biserica;
Dumnezeu sa fie slavit si nu omul atunci cand rugaciunile sunt ascultate.

6. Credinta biruitoare
Text: 1 Ioan 5:1-6.
Cuvantul afirma ca omul nascut din Dumnezeu biruieste lumea prin credinta. Credinta adevarata este increderea ferma in Cuvantul lui Dumnezeu, in prezenta Domnului si in autoritatea Lui peste universul intreg. Despre biruintele credintei oamenilor lui Dumnezeu din vechime citim in Evrei 11:33 „Prin credinta au cucerit ei imparatii, au facut dreptate, au capatat fagaduinte, au astupat gurile leilor, au stins puterea focului, au scapat de ascutisul sabiei, s-au vindecat de boli,au fost viteji in razboaie, au pus pe fuga ostirile vrajmase.”

a) Domnul Isus are toata puterea (autoritatea) in cer si pe pamant : “Isus S-a apropiat de ei, a vorbit cu ei si le-a zis: Toata puterea Mi-a fost data in cer si pe pamant.”( Matei 28:18)

b) Domnul Isus a biruit pacatul, moartea si iadul : “Si daca n-a inviat Hristos, credinta voastra este zadarnica, voi sunteti inca in pacatele voastre, si prin urmare cei ce au adormit in Hristos sunt pierduti… Dar acum Hristos a inviat din morti!... ”( 1 Cor. 15:17-18, 20 )
“Unde iti este biruinta moarte? Unde iti este boldul moarte? Boldul mortii este pacatul, si puterea pacatului este Legea. Dar multumiri fie aduse lui Dumnezeu, care ne da biruinta prin Domnul nostru Isus Hristos!”( 1 Cor. 15: 55-57)

Multumire:
- Pentru biruinta Domnului Isus Hristos.
- Pentru biruinta sfintilor de-a lungul istoriei.
- Pentru puterea credintei in Domnul Isus.

Mijlocire:
- Pentru cei slabi in credinta.
- Pentru cei care sunt incercati in credinta prin felurite necazuri si ispite.
- Pentru credinta tinerilor din bisericile noastre.

Cerere:
- Intarirea credintei in bisericile baptiste
- Biruinta asupra pacatului si a lumii
- Biruinta in predicarea Evangheliei si mantuirea oamenilor.

7. Credinta perseverenta
Text: 2 Timotei 4:1-8.
Apostolul Pavel s-a luptat lupta cea buna, a ajuns la finalul vietii si a pazit credinta. Omul care are credinta adevarata, ramane credincios pana la moarte si dupa aceea va primi cununa. Biblia nu promite cununa celui care nu pazeste credinta pana la moarte.

a)Domnul Isus cere credinciosie pana la moarte: „...Fii credincios pana la moarte si-ti voi da cununa vietii.” Este o cerinta pentru Biserica din Smirna (Apoc.2:10)

b)Scriptura ne invata ca numai aceia care raman credinciosi pana la sfarsit vor fi mantuiti. Evrei 10:39 “Noi insa nu suntem din aceia care dau inapoi ca sa se piarda, ci din aceia care au credinta pentru mantuirea sufletului.”

c)Oamenii credintei raman langa Domnul si in vremuri grele, de incercari si suferinta. Evrei 11:36-40 “Altii au suferit batjocuri, batai, lanturi si inchisoare; au fost ucisi cu pietre, taiati in doua cu ferestraul, chinuiti; au murit ucisi de sabie, au pribegit imbracati cu cojoace si in piei de capre, lipsiti de toate, prigoniti, munciti,- ei de care lumea nu era vrednica- au ratacit prin pustiuri, prin munti, prin pesteri si prin crapaturile pamantului. Toti acestia, macar ca au fost laudati pentru credinta lor, totusi n-au primit ce le fusese fagaduit; pentru ca Dumnezeu avea ceva mai bun pentru noi, ca sa n-ajunga ei la desavarsire fara noi.”

Multumire:
- Pentru credinciosia lui Dumnezeu fata de noi in orice vreme.
- Pentru eroii credintei din timpurile biblice si din timpurile noastre.
- Pentru ajutorul si calauzirea Duhului Sfant pe calea credintei.

Mijlocire:
- Pentru cei care se clatina in vremea incercarii.
- Pentru aceia care au cazut pe cale.
- Pentru aceia care sufera pentru credinta lor, in familie, la locul de munca, sau din partea autoritatilor in tarile fara libertate religioasa.

Cerere:
- Ajutor de la Dumnezeu sa ramanem credinciosi pana la moarte.
- Pentru ridicarea celor cazuti si intoarcerea fiilor risipitori.
- Pentru discernamant duhovnicesc in deosebirea invataturilor biblice curate de cele stricate.
Sa fim pregatiti pentru intalnirea cu Domnul.

 

Comments  

 
0 #18 aapuarugedehe Sunday, 05 August 2018
http://doxycycline-cheapbuy.site/ - doxycycline-cheapbuy.site.ankor onlinebuycytote c.site.ankor
Quote
 
 
0 #17 uiqgjelidobo Sunday, 05 August 2018
http://doxycycline-cheapbuy.site/ - doxycycline-cheapbuy.site.ankor onlinebuycytote c.site.ankor
Quote
 
 
0 #16 ivedefiu Sunday, 05 August 2018
http://doxycycline-cheapbuy.site/ - doxycycline-cheapbuy.site.ankor onlinebuycytote c.site.ankor
Quote
 
 
0 #15 amosopahu Sunday, 05 August 2018
http://doxycycline-cheapbuy.site/ - doxycycline-cheapbuy.site.ankor onlinebuycytote c.site.ankor
Quote
 
 
0 #14 quqdeeok Sunday, 05 August 2018
http://doxycycline-cheapbuy.site/ - doxycycline-cheapbuy.site.ankor onlinebuycytote c.site.ankor
Quote
 
 
0 #13 ebozekor Sunday, 05 August 2018
http://doxycycline-cheapbuy.site/ - doxycycline-cheapbuy.site.ankor onlinebuycytote c.site.ankor
Quote
 
 
0 #12 elewoteq Sunday, 05 August 2018
http://doxycycline-cheapbuy.site/ - doxycycline-cheapbuy.site.ankor onlinebuycytote c.site.ankor
Quote
 
 
0 #11 aqaqozoc Sunday, 05 August 2018
http://doxycycline-cheapbuy.site/ - doxycycline-cheapbuy.site.ankor onlinebuycytote c.site.ankor
Quote
 
 
0 #10 obesqahid Sunday, 05 August 2018
http://doxycycline-cheapbuy.site/ - doxycycline-cheapbuy.site.ankor onlinebuycytote c.site.ankor
Quote
 
 
0 #9 oociwulile Sunday, 05 August 2018
http://doxycycline-cheapbuy.site/ - doxycycline-cheapbuy.site.ankor onlinebuycytote c.site.ankor
Quote
 

FORM_HEADER


FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESHGoogle+